E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


70 bin TL´lik protez, sigorta şirketi için 120 bin
  


Sigorta sahtekarlıkları ile ilgili defalarca yazı yazdım. Henüz sigortanın bir ihtiyaç olarak algılayıp poliçe satın alanlarımızın sayısı oldukça az. 


Sigorta sahtekarlıkları ile ilgili defalarca yazı yazdım. Henüz sigortanın bir ihtiyaç olarak algılayıp poliçe satın alanlarımızın sayısı oldukça az. "Ne yaparız da sigortacıları kazıklarız" diye sigorta yaptırılıyor. Bu yalnız bizim ülkemizde değil bütün dünya da böyle. Hayat sigortası olan 7'inci kocasını da parasına konabilmek için öldüren kadının haberini aylar önce gazetelerden okumuşsunuzdur. Biz de ise henüz bu profesyonellikte değil. Bizimkiler hayat sigortası yaptırdıktan sonra, gidip amele pazarından kendisine benzer bir işçi alıp, adamı diri diri yakıp yanına nufus kağıdını atacak kadar acemi henüz. Bu olayı yazarken bile tüylerim diken diken oluyor.

Sigorta sektörü zengin gösteriyor orası kesin. Vatandaş bilmiyor ki, sigorta şirketleri topladığı primlerin neredeyse tamamını tazminat olarak sigortalısına tazminat olarak geri ödüyor. Bu geçen süreçte ise mali kar elde etmişse şirket kar etmiş oluyor. Fakat ne yazık ki düşen faizler nedeniyle, artık mali kar da edemez oldular. Bu nedenle yüzde 30'lara ulaştığı söylenen sigorta sahtekarlıkları ile uğraşmaktan başka çareleri de kalmadı. Bu arada kurunun yanında ne yazık ki yaş da yanıyor. Sigorta şirketleri kurdukları birimlerle bu tür olayları didiklemeye başladılar. Nasıl didiklemesinler ki, vatandaş sağlık sigortasına diyelim 3000 TL veriyor, yıl içerisinde ne yapsam da 4000 TL'lik bir harcama yapsam diye kafa yoruyor, hayat sigortası yaptırıyor, süre sonunda hayatta kaldığına sevineceğine "eee bana bir şey olmadı o kadar parayı boşuna mı verdik" diye üzülüyor. Her sene limitleri çerçevesinde kasko hasarlarını milimi milimine ayarlayan bir sigortalıyı AXA Sigorta Ceo'su Cemal Ererdi basın mensuplarıyla paylaştı. Yani bizim sigortalılarımızın bir kısmı "biz bu sigortacıları nasıl kazıklarız" diye ince ince düşünüyor.

Doğum beklenmeyen bir sağlık sorunu mudur ?

Sigorta bir zenginleşme aracı değildir, sigorta beklenmeyen risklere karşı kendini güvenceye alan bir mekanizma olmalıdır. Bu sistemden kazanılan haksız gelir bir başka sigortalının cebinden alındığı unutulmamalıdır. Benim anlayamadığım, sağlık sigortalarındaki doğum teminatları. Sırf doğum masraflarını karşılanması için sağlık sigortası yaptıran kadınlarımız çoğunlukta. Elde kağıt kalem 9 ay 10 gün hesaplanıyor.. Bu beklenmeyen bir olay olmuyor ki. Bence sağlık sigortalarında doğum teminatları kaldırılmalı. Onun yerine kritik hastalıklar, meme kanseri, kalp krizi veya daha büyük riskler için teminatlar genişletilmeli.  Bence anne adayları doğum sırasında kendisine veya çocuğuna bir şey olma riskini göz önünde bulundurarak sigorta yaptırmalı. Veya çocuğunu doğum sonrasında bir ömür boyu sağlık sigortası yaptırmak için çaba sarf etmeli.

Dürüst sigortalıya canımız feda

Sektörden yöneticimiz bir sigorta sahtekarlığı ile ilgili bilgi iletti geçenlerde bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Olay şöyle; Bir araç..2009'un mart ayında Ankara-Mamak'ta yaya çarparak yaralanmasına sebebiyet veriyor. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi Sağlık Kurulu raporuna göre kaza mağdurunun sağ dizüstü modüler protez kullanmasına karar veriliyor. Mağdur, protezini satın alıyor. Ve faturayı sigorta şirketine ibraz ederek bedelinin ödenmesini talep ediyor. .Fatura bedeli,120.000 TL. Sigorta şirketi bir piyasa araştırması yapıyor ve fiyatı pahalı bulup faturayı sigortalıya iade ediyor. Bu gelişme üzerine sigortalı kişi faturayı tedarikçi firmaya geri götürüyor. Tedarikçi firma faturanın aslını geri alarak aynı içerik ile yeniden tanzim ediyor. Bu kez fatura bedeli 69.533 TL . Aynı firma tarafından, aynı aparat için yaklaşık iki ay süre içinde neredeyse iki katına yakın farklı fiyat talep edilmesi, ilgili tazminatlarda hangi büyüklükte haksız kazanç sağlanmak istendiğinin bir örneği. Dedim ya sigortacılar zengin gösteriyor diye, unutmamak gerekir "aptal da değiller". Dürüst sigortalısı için 1.8 milyon TL tazminat ödeyen sigorta şirketi de var. Onlar için şirketlerin "canı feda".

  
  

Kaynak : Can Kantar
Hit : 10609


HDI Sigorta yeni yaşını kutluyor
Emeklilerin prim kesintisi kaldırıldı
Bağ Kur lu esnaf eşit hak istiyor
SGK nın Dul Aylığını Erkekler de Alabilir
Yıllık izin kullanım süreleri değişti
Aksigorta Türkiye nin sağlık haritasını çıkardı
SGK SSK sorgulamaları internetten nasıl yapılıyor
Kıdem tazminatında yeni sisteme geri sayım
SGK dan güzel haber 23 ilaç daha
Emeklilik yaşında değişim olmayacak
Palandöken Sgk Birleşmesi İsteneni Veremedi
SGK dan açıklama: 2 Kasım a kadar...
SGK ya 13 milyar lira asgari vaat müjdesi
SGK hizmet dökümü alarak SSK günlerinizi öğrenin!
SGK, 3 ilde 12 gayrimenkul satacak
SGK işlem süreleri uzatıldı
SGK Mobil Araçla Emekli Edecek
SGK Çeyiz Parası Nereden VE Nasıl Alınır? Evlilik Yardım Ücreti Ne Kadar Başvuru Şartları Nelerdir?
Borcu Yoktur Yazısı İnternetten Nasıl Alınır? SSK E-Borcu Yoktur Sorgulama ve Öğrenme - Anlamlı Gazete
SGK Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması
SGK 1.3 milyonun borcunu donduruyor
Trafik ya da iş kazası için SGK ya borcu olana af
SGK:Her 3 çalışandan biri kayıt dışı
SGK´ya "kıdem aylığı hesaplaması" başvurusu
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.sagliksigortamiz.com portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.sagliksigortamiz.com portal managers has no responsibility and bind.

Sigorta Hizmetleri - Sosyal Güvenlik Kurumu - Sağlık Sigortası Genel Şartları - Sağlık Sigortası Ücretleri - Sigorta Karşılaştırma
Medasist International © Copyright 2005
fırsat - günün fırsatı - günün ürünü - tv ürünleri